Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Bio BLOG & Informace
  3. Informování veřejnosti / Tipy
  4. Výrobky každodenního použití: Co máme v zubní pastě?

Výrobky každodenního použití: Co máme v zubní pastě?

Některé výrobky držíme v ruce několikrát denně a stále o nich mnoho nevíme.

Se zubní pastou možná dlouho, dokud si nepoložíme otázku: „Z čeho se zubní pasta vlastně skládá?

Pokud používáte konvenční zubní pastu, můžete být docela překvapeni, jaké ingredience v ní najdete.

Z čeho je zubní pasta vyrobena ?

Je zde zubní pasta, která podporuje mechanické čištění zubním kartáčkem: obsahuje čisticí prostředky a často povrchově aktivní látky. Čisticí prostředky jsou leštidla, které zbavují zuby zubního plaku. Nesmí však být příliš drsné, aby nedošlo k poškození zubní skloviny při čištění zubů.

V přírodních zubních pastách tvoří základ obvykle z přirodních minerálních prášků, např. Kaolinu  nebo oxidu křemičitého. Naproti tomu v běžné zubní pastě nejsou neobvyklé fosfáty nebo mikroplasty škodlivé pro životní prostředí - i když nyní méně než dříve.

 

Tenzidy neboli povrchově aktivní látky mají také čistící účinek a zajišťují pěnivý pocit v ústech. Osobně se mi to už nelíbí, když zubní pasta pění příliš mnoho - ale spotřebitel je na to zvyklý. V běžných zubních pastách se často používají „drsné“ povrchově aktivní látky, jako je laurylsulfát sodný (SLS). Raději bychom neměli mít tento typ povrchově aktivních látek v ústech, protože mohou narušit jemnou ústní flóru. Mnoho přírodních kosmetických zubních past se obejde bez povrchově aktivních látek, v některých jsou jemné cukrové povrchově aktivní látky nebo aminokyseliny aktivní při čistění zubů.

 

Esenciální oleje, jako je máta peprná nebo jiné rostlinné extrakty, jsou nejen zodpovědné za čerstvou chuť zubní pasty, ale zároveň působí antisepticky. Heřmánek, Ratanhia nebo myrha zklidňují zanícené dásně. Místo těchto rostlinných extraktů se často používá v konvenčních zubních pastách Triclosan. Aktivní složka bohužel také přispívá svým antibiotickým účinkem k tvorbě antibiotické rezistence. Například německý spolkový úřad pro posuzování rizik proto nedoporučuje používání triklosanu mimo zubní kliniky.

 

Protože zubní pasta není krémem, jsou stále potřebná zvlhčovadla. Bez glycerinu a sorbitolu by zubní pasta byla po krátké době pevná. Xylitol v zubní pastě utlumuje tvorbu kazu.

 

Fluorid jako přísada?

Když už mluvíme o kazu: Kontroverzní je přidání fluoridu. Tato látka mineralizuje a ztvrzuje sklovinu, takže kyseliny pravděpodobně méně napadají a bráníte se vzniku kazu. Neměli byste však brát příliš mnoho fluoridu, protože látka je také považována za neurotoxin. Obzvláště pro děti, které rády polykají trochu více zubní pasty, proto bychom doporučili zubní pastu bez fluoridů. V zásadě se každý musí rozhodnout, zda chce používat zubní pasty s fluoridem nebo bez něj.

 

Přírodní zubní pasty

Existují tři skupiny zubních past: Existují zubní pasty, které chrání zuby i dásně - nazývají se univerzální zubní pasty. Pak existuje varianta citlivá na citlivé zuby s odhalenými zubními krky. Číslo tři jsou zubní pasty s bílým efektem, které mají obvykle silnější abrazivní účinek. Odstraňují ze zubů usazeniny čaje, kávy nebo cigaret (doporučujeme pouze pro zdravé zubní krčky).

 

Minerální zubní krém Nutrient Kalcium Logona

Obzvláště jemná zubní pasta pro cílené čištění a péči o zuby a zdraví dásní. Minerální zubní krém čistí zuby jemně díky minerálním čistícím tělískům. Obsažené látky účinně zabraňují tvorbě zubního kazu, zubního kamene a vzniku parodontozy.  S kombinací přírodní účinné složky mořské soli a minerálních bohatých extraktů z řas. S mírnou čerstvou přírodní vůní.

 

Citlivá heřmánková zubní pasta Sensitive pro citlivé zuby od společnosti Logona

Bez fluoridů je také zubní pasta Sensitiv Heřmánek od společnosti Logodent, místo toho obsahuje minerální účinnou látku chlorid draselný. To také pomáhá utěsnit odkryté krčky a mineralizovat sklovinu. Xylitol navíc chrání před zubním kazem. Čisticí aminokyseliny poskytují při čištění zubů krémovou pěnu v ústech. Při dlouhodobém používání zubní pasty Sensitiv se může citlivost zubů snížit. Záněty jsou potlačeny heřmánkem, šalvějí a vilínem. Chutná čerstvě po mátě peprné.

 

Zubní pasta na zuby s obsahem vitamínu B12 od Sante

Zejména pro vegany byla vyvinuta společností Sante zubní pasta Dental Med B12: Potřeba vitamínu B12 nemůže být u veganů uspokojena rostlinnými potravinami. Vitamín B12 obsažený v zubní pastě je absorbován ústní sliznicí. Studie potvrzují významné zlepšení stavu vitaminu B12 u veganů po 12 týdnech používání. Fluorid je obsažen ve vitamínu B12 zubní pasty Dental Med, zatímco xylitol chrání před zubním kazem. Chutná po mátě peprné a je trochu slaná (sůl je také tradiční čisticí prostředek na zuby). Aminokyseliny vytvářejí v ústech mírnou pěnu. Zubní pasta je roztomile růžová díky vitaminu B12! 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz