Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Psí šampon

Psí šampon

Pes potřebuje vykoupat, a je po vašem dlouhém pracovním dni, a vy nemáte žádný psí šampon při ruce. Připusťme, že šamponem pro lidi lze čistit psa, ale otázkou je,: " Je to dobré pro vašeho psa?"  To se může zdát jako úsměvná otázka k hašteření, ale může skutečně mít dalekosáhlé důsledky.

Pro vysvětlení začneme u pokožky lidské a pokožky psí. Velmi důležitou součástí kůže je to, co se nazývá kyselinový plášť. Jedná se o jemnou kyselou vrstvu, která se vztahuje na kůži, a která slouží jako bariéra pro ochranu porézní nejvrchnější vrstvy kůže, stratům corneum, z látek znečišťujících životní prostředí, jako jsou bakterie a viry. Stratům corneum je zodpovědná za udržování dobře hydratované vnější části těla a to tím, že absorbuje vodu a neumožňuje nadměrné a nadbytečné odpařování. Když se koupete, použitím mýdel a šamponů, odplavujete tuto vrstvu kyselého oleje. To je důvod, proč většina lidských šamponů a mýdel jsou formulovány jako hydratační s cílem nahradit ochrannou vrstvu, která byla vymývana pryč. Kůže je schopna sama doplnit kyselou vrstvu asi o 12 hodin později. Pokud je stratum corneum odstraněna a je bez ochrany, je pokožka otevřena celé řadě mikroorganismů, které se mohou projevovat suchou, šupinatou kůží, podrážděním, peelingem kůže, nebo vyrážkou se svěděvýmí hrbolky.

Kyselinový plášť může být také definován jako relativní pH rovnováha pokožky. Stupnice pH se pohybuje v rozmezí 0-14, v hladinách méně než 6,4 je považována jako vysoká kyselost, a na stupnici více než 6,4 je považována jako vysoká zásaditost. Normální rozmezí úrovní kůže pH pro člověka je 5,2 do 6,2, což znamená, že má tendenci být na kyselé straně, a šampony a kosmetické výrobky jsou formulovány pro udržovení tuto rovnováhy.  Nyní zvážíme relativní rovnováhu pH u psů. V závislosti na plemeni, pohlaví, podnebí a anatomii psa, úroveň pH v rozmezí 5,5 - 7,5, směřuje k větší alkalické koncentraci. Proto, v případě šamponu, který je formulován pro lidskou pokožku a který se používá na psovi, kyselinový plášť psa bude narušen a vytváří prostředí, ve kterém mohou bakterie, paraziti a viry spustit svoje bujení a diskotékové tanečky. Nevědomky takto mnoho majitelů domácích zvířat opakovaně umývá svoje psy, protože chtějí odstranit zápachy způsobené šířením bakterií. Vytváří se tím bohužel problém, neboť kyselinová úroveň pláště je tak horší a pH kůže se stává více nevyváženou. Navíc v případě, že díky šamponu je kůže suchá, pes se bude škrábat na své kůži, a vytváří si odřeniny kterými je snažší pro bakterie napadnout vašeho mazlíčka. To se rychle stává začarovaným kruhem.

Stejně jako byste hledali šampon pro sebe, který pomáhá udržovat rovnováhu pH vaší vlastní pokožce, měli byste se soustředit na hledání šamponu s pH rovnováhou, která je speciálně vyvážená pro psí kůži. Psí šampon by měl být v neutrální oblasti, kolem 7 pH. Mnoho výrobců šamponů již udává hodnotu pH na obalu, a bude jasně uvedeno, že šampon je s vyváženým pH pro psy. Váš pes nemusí být koupán šamponem pravidelně. Dobrým čištěním každých pár měsíců je vše co váš pes potřebuje (můžete dát i vodní koupele), takže si můžete koupit šampon s kvalitních surovin, když uvážíte celkovou dobu, po kterou se bude používat. Spotřeba jedné láhve může trvat rok, i když šampon použijete na svého psa jednou za měsíc. A používání správných a kvalitních produktů vám nebude vadit, když Vám váš pes položí tlapy do klína k přátelskému objetí.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz